Náhlovský se cítí být posledním Krušnohorcem

09. říjen 2004, Zpravodajství, Elbland, sepsal Krušnohorci.

| Autor: , čteno: 5169x

Známý bavič Josef Alois Náhlovský patří k nejznámějším patriotům severních Čech a neskrývá to. Narodil se v Lomu u Mostu, do první třídy začal chodit v Ústí nad Labem a svůj vztah k regionu později dokonale vyjádřil oživením vymyšlené postavy Posledního Krušnohorce, kterým rozesmával lidi po celé republice.

Jak vznikl Poslední Krušnohorec?
Na začátku byla lítost z toho, že na severu Čech není pořádně pravý tradiční folklor a záviděl jsem ho třeba Moravákům nebo Plzeňákům. Proto jsem si vymyslel svůj vlastní neexistují národ Krušnohorců s tradicí a zvyky.

Kdy to bylo?
To už je hodně dávno. Tehdy jsem studoval na pedagogické fakultě.

Měli Krušnohorci odezvu takovou, jakou jste očekával?
Myslím, že reakce byla nad očekávání. Krušnohorec byl velice oblíbený a také jsme jej hráli dost dlouho. Setkal jsem se ovšem také s podivnou reakcí Němců, kteří naši legraci nepochopili a když jednou mé vystoupení zhlédli, začali se dohadovat, že z historie o takovém národu nevědí. Vadilo jim to především v té souvislosti, že ve zdejším kraji žili Germáni. Přesvědčovali jsme je, že Krušnohorci opravdu existovali, a oni tak zpitoměli, že mě nakonec pozvali k nim na univerzitu, abych jim tam o Krušnohorcích přednášel.

Lze Posledního Krušnohorce spojit s vaším patriotismem?
Ano, jsem patriot k regionu, především pak k Ústí nad Labem. Kvůli své profesi sice už nějaký čas více pobývám v Praze, ale na své oblíbené město jsem nezapomněl. Mám zde stálé bydliště a minimálně na dva až tři dny v týdnu se vracím domů.

Zdá se, že se cítíte především jako Ústečan. A co jako Severočech?
To také. Komu bych také měl jinému fandit v hokeji než Litvínovu, kde mám spoustu dobrých známých. Mé fotbalové srdce zase patří Teplicím. A tak je to se vším.

Myslíte si, že lidé na severu Čech žijí rádi?
Myslím, že ano. Kdo zde vyrůstal od dětství jako já, určitě k regionu a svému městu má vztah.

Na co byste chtěl lákat lidi na sever Čech?
Například v řadě míst na nádhernou krajinu. Jsou tady sice chemické továrny, ale kolem nich je to krásné.

Co byste chtěl změnit v regionu?
Já bych si přál, aby se z Ústí nad Labem vystěhovala chemička někam na periferii. To také budu podporovat. Na jejím místě by mohl vzniknout třeba velký zábavní park.

Deníky Bohemia

Přidej svůj komentář k článku