Před 20 lety byly plné škodlivin, dnes jsou Krušné a Jizerské hory nejčistší v republice

11. listopad 2011, Zpravodajství, Elbland, sepsal Krušnohorci.

Před 20 lety byly plné škodlivin, dnes jsou Krušné a Jizerské hory nejčistší v republice  |  -

Před 20 lety byly plné škodlivin, dnes jsou Krušné a Jizerské hory nejčistší v republice | Autor: -, čteno: 4189x

Vrcholky Krušných a Jizerských hor jsou nejčistší v Česku, vyplývá z průzkumu České geologické služby. V pohořích, která v minulosti patřila k nejznečištěnějším v republice, naměřili geologové nejméně škodlivin. Nejvíce jedovatých látek se vyskytuje v Beskydech a Jeseníkách.

Na vrcholcích Krušných a Jizerských hor je nejméně škodlivých látek z exhalací továren a elektráren. Zjistil to rozsáhlý výzkum České geologické služby.

Výzkum srovnává míru znečištění českých hor před dvaceti lety a nyní. Z dat, která geologové naměřili ve sněhu a námrazách, dále vyplývá, že množství olova, arzenu, síry nebo například berylia, se od roku 1990 mnohonásobně snížilo, a to na všech českých horách.

U některých látek je to desetinásobné snížení, u jiných až stonásobné. Vůbec nejméně škodlivin ze zplodin jsme naměřili v Krušných a Jizerských horách,“ říká vedoucí výzkumného týmu Martin Novák z České geologické služby. Přitom právě Krušné a Jizerské hory byly v minulosti nejznečištěnějšími pohořími v Česku.


Vědci také zjistili, že nejvíce škodlivých látek je nyní v Beskydech a Jeseníkách. Je téměř jisté, že se do moravských hor dostávají větrem z Polska, které neodsířilo své továrny.

"Z námrazy jsme schopni poznat, z jakého směru vítr znečištění donesl. Proto umíme s největší mírou pravděpodobnosti říct, že látky zjištěné v Beskydech a Jeseníkách skutečně do hor vanou přes hranice s Polskem," říká Novák.

Arzen, berylium i třeba olovo jsou vysoce jedovaté a člověku nebezpečné látky. Navíc se hromadí a tím mohou kromě lidí ohrozit i celý horský ekosystém.

ZDROJ: Hospodářské noviny.

Přidej svůj komentář k článku