Betlémské světlo

12. prosinec 2015, Zpravodajství, Erzgebirge, sepsal Krušnohorci.

Betlémské světlo  |  -

Betlémské světlo | Autor: -, čteno: 2434x

Betlémské světlo je symbolický plamínek, který ve vánoční čas připutuje z Betléma do našich domácností. Symbolickou štafetu vánoční pohody přebírají skauti od svých kamarádů ve Vídni a rozváží jej dál do českých domácností. Takto postupně se světlo zapálené v Betlémě dostane třeba až na váš vánoční stůl. A do dalších milionů domácností jinde na světě.


Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc znevýhodněným dětem. K nám Betlémské světlo poprvé doputovalo v prosinci 1989.


Betlémský plamínek si můžete přinést i k sobě domů. Skauti v Česku pořádají místní akce, kam si pro plamínek můžete přijít i vy. Jsou to obvykle nádraží, kostely, náměstí, vánoční trhy nebo skautké klubovny. Naplánujte si procházku vánočním městem, vezměte lucerničku nebo petrolejku a zajděte si pro své vlastní světýlko. Seznam místních akcí najdete na www.betlemskesvetlo.cz/.

Přidej svůj komentář k článku