Elektrárna Dlouhé Stráně

14. únor 2009, Tipy na výlet, Výlety trošku dál, sepsal Krušnohorci.

Elektrárna Dlouhé Stráně

Elektrárna Dlouhé Stráně | Autor: ČEZ, čteno: 1381x

Pro člověka pocházejícího z prostředí plného hnědouhelných tepelných elektráren je tahle přečerpávající jako z jiného světa. Tichá, bezprašná, bezexhalační, téměř neviditelná. Z obrázků, povídání a článků na internetu se všechno tězce představuje, tak jsme se museli vydat do Jeseníků a prozkoumat to na vlastní oči.

Vodní elektrárna je vybudovaná ve skále v jednom z kopců v Jeseníkách, na říčce Divoká Desná, nedaleko obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk.

Elektrárna má za úkol vyrovnávat špičku ve spotřebě elektrického proudu. To se jí daří právě přepouštěním vody z horní nádrže do dolní skrz 2 325 MW francisovy turbíny. Čerpání vody zpět se provádí v noci za přispění levného nočního proudu.

Individuální vjezd do areálu PVE Dlouhé stráně není povolen. Pokud chcete shlédnout dolní nádrž, podzemí elektrárny, informační středisko a horní nádrž ve výšce 1350 m n.m. (tuto mimo zimní období), je možno se zúčastnit pravidelných exkurzí, pořádaných firmou ENERGOTIS. Informační středisko se nachází na čerpací stanici v Loučné nad Desnou. Exkurze jsou pořádány celoročně ve všedních dnech včetně svátků, sobot a nedělí od 8:00 do 15:00 hod. vždy po předchozím objednání. Provozovatel exkurzí: telefon: 583 235 091
Elektrárna Dlouhé Stráně na mapěPřidej svůj komentář k článku

Tipy na výlet poblíž

Praděd, 3,7 km

Praděd

Praděd je nejvyšší hora Jeseníků, v televizi jsou vždycky spektakulární pohledy na tuhle horu v pořadu s informacemi o sněhové pokrývce a zajímalo mě, jak to tam vypadá ve skutečnosti. Naším ... číst celé