Bledule v Pekle u České Lípy

18. březen 2015, Příroda, Výlety trošku dál, sepsal Krušnohorci.

Bledule jarní v Pekle

Bledule jarní v Pekle | Autor: -, čteno: 2517x

Mezi Zahrádkami u České Lípy a samotnou Českou Lípou se rozkládá národní přírodní rezervace Peklo. Předmětem ochrany je zde příroda a jedno kouzlo, které se děje každoročně zhruba v březnu.

V údolí Robečského potoka totiž vždy na přelomu zimy a jara vykvetou desetitisíce bledulí jarních. Doslovné koberce těchto kytiček uchvátí nejednoho návštěvníka.

Pro jejich zachování i do budoucna je potřeba se zde chovat velmi opatrně a nescházet z vyhrazených cest a povalových chodníčků. Naučná trasa kaňonovitým údolím měří 8 km a cestou projdete také malebnými osadami s lidovou architekturou.

Do obce Zahrádky se můžete vypravit autobusem a za místním zámkem následujete červenou značku, která vás bude provázet po celou trasu. Na začátku výletu vás překvapí skalní obydlí, nebo stájí, do kterých lze volně vejít. Cesta pokračuje pod vlakový viadukt z roku 1898 - technickou památku, kde objevíte (na jaře) první trsy bledulí jarních, které vás od této chvíle budou provázet celou cestu. Lidovou architekturu jako z pohádky můžete obdivovat v malebné osadě Karba, na kterou navazuje bývalý mlýn. Cesta se svažuje k nivě Robečského potoka, a proto vede po dřevěném chodníčku. Z obou stran vás postupně obstoupí pískovcové stěny. Na cestě jsou i různé průlezy, skalní tunely a samozřejmě lávky.

Pokud to sem máte daleko, možná pro vás bude lepší výlet na bledule u Libochovic nebo jarní procházka údolím Lučního potoka u Zubrnic.
Další obrázky k tématu

Bledule jarníNárodní přírodní rezervace Peklo u České Lípyobec Karba

Bledule v Pekle u České Lípy na mapěPřidej svůj komentář k článku

Tipy na výlet poblíž

Kalvárie - Kapličky Ostré, 11,5 km

Kalvárie - Kapličky Ostré

Barokní poutní místo na vrchu Kalvárie s krásným výhledem na Úštěcko (okres Litoměřice). Vzhledem ke stavu zchátralosti tohoto kdysi velmi výstavného objektu je jeho návštěva mimořádně působivým ... číst celé

Muzeum čertů, 13,5 km

Muzeum čertů

Unikátní soubor výtvarných děl věnovaných čertům je jedinečným muzeem ve střední Evropě. Muzeum sídlí v Pikartské věži v Úštěku, jsou tu mimo jiné figurky čertů i čertic, najdete zde i pohyblivý ... číst celé