V Německu můžete projet křižovatkou vpravo i na červenou

01. červenec 2015, Zpravodajství, Erzgebirge, sepsal Krušnohorci.

Zelená šipka umožňuje pokračovat v jízdě  |  -

Zelená šipka umožňuje pokračovat v jízdě | Autor: -, čteno: 3384x

Na německých světelně řízených křižovatkách funguje jedno dodatečné pravidlo pro průjezd křižovatkou. V Česku se s ním nesetkáte, ale v Německu vám může za určitých okolností zrychlit průjezd křižovatkou. Funguje již léta, ale zejména mladší řidiči o něm neví nebo ho správně neumí používat.

Pokud přijíždíte k semaforu, na kterém svítí červená a na dodatkové (obvykle plechové) tabulce je zelená šipka, je povoleno odbočení vpravo i přes svítící plnou červenou. Řidič ale před tím musí zastavit na čáře pro zastavení a jet dál může pouze tehdy, pokud neomezí a neohrozí ostatní účastníky dopravního provozu (chodce a vozidla) ve volném dopravním směru.

Jedná se o statickou zelenou šipku umístěnou na dodatkové tabulce vpravo vedle červeného světla semaforu. Tato signalizace zkracuje řidičům odbočujícím vpravo čekací dobu v určitých konkrétních dopravních situacích.Nezastavení na hraně křižovatky (respektive čáře pro zastavení) je důvodem k vysoké pokutě a odebrání 1 trestného bodu.

V Česku je ekvivalentem světelná šipka vpravo, která se rozsvěcí pouze v určitých intervalech. Nicméně povinnost dát přednost vozidlům v kolmém směru a chodcům je zde také.

Přidej svůj komentář k článku