Kde se natáčel seriál Já Mattoni

15. listopad 2016, Zpravodajství, Karlovarsko, Karlovy Vary, sepsal Krušnohorci.

Z natáčení seriálu Já, Mattoni  |  archiv ČT

Z natáčení seriálu Já, Mattoni | Autor: archiv ČT, čteno: 2716x

V poslední době uvedené seriály Já, Mattoni nebo Rapl, zvyšují turistický zájem o oblast Krušných hor a Podkrušnohoří. Turisté chtějí vidět místa, kde se seriály natáčely.

Umělecky ztvárněný životopis Heinricha Mattoniho - obchodníka s minerální vodou snad ani nemohl být natáčen jinde, než v Karlových Varech, Kyselce a okolí. Ale některá místa se za Karlovy Vary jenom vydávala a byla natáčena jinde.

Tak například pro rodinnou vilu rodu Mattoni posloužila vila továrníka Wolfruma, aktuálně sídlo Českého rozhlasu Sever v Ústí nad Labem.

Všímaví diváci mohli postřehnout, že doktor Leschner nebydlel ve Varech, nýbrž na zámku Velké Březno u Ústí nad Labem.

První okouzlení nad krajinou Giesshübelu (Kyselky) nachází David Švehlík alias mladý Mattoni při pohledu z úpatí kopce Bučina, na autentickém místě nad Kyselkou. Uchvácen výhledem, nechal zde následně vystavět rozhlednu Bučina právě on.

V díle Lokomotiva vládního rady přijíždí parní stroj na nádraží Giesshübel - určitě jste poznali nádraží Železničního muzea v Zubrnicích.

Ke konci seriálu dochází k malému názvoslovnému paradoxu. Lázně Kyselka u Karlových Varů jsou dublovány lázněmi v Kyselce u Bíliny (v pozadí je vidět majestátný vrch Bořeň).

Když mladý Heinrich pozoruje procesí kočárů místní honorace mířící na nedělní mši, dívá se na chrám Nanebevzetí panny Marie na náměstí Svobody v Žatci.

Lešnerův lékařský pavilon dnes slouží jako Mattoni muzeum, místní průvodci zde pořádají procházky historií, třeba i k Mattoniho vodopádu.

Poznali jste víc míst z Krušnohoří? Pochlubte se v komentářích níže!

Mimo Krušnohoří se dále natáčelo na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, na zámku Konopiště, na zámku v Lešné na Zlínsku, nebo v Lužanech u Přeštic. A samozřejmě v Praze. Kvůli scénám odehrávajícím se v Americe navštívili tvůrci také okolí Baltu a vedle Vídně se podívali i do Alp.
Video k tématu Kde se natáčel seriál Já Mattoni

Kde se natáčel seriál Já Mattoni na mapěPřidej svůj komentář k článku

Tipy na výlet poblíž

Mattoniho vodopád, 0,3 km

Mattoniho vodopád

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene ... číst celé

Rozhledna Bučina u Kyselky, 0,7 km

Rozhledna Bučina u Kyselky

Kamenná rozhledna na stejnojmenném vrchu Bučina nad obcí Kyselka. Rozhlednu nechal vystavět kolem roku 1880 Heinrich Mattoni. Vyhlídka je aktuálně po rekonstrukci. Umožňuje velkolepý výhled na údolí ... číst celé

Skalky skřítků, 2,4 km

Skalky skřítků

Tato velmi vzácná geologická lokalita, dnes chráněný přírodní výtvor, se nachází zhruba 3 km jihozápadně od obce Kyselka u Karlových Varů. Ve vrcholové stěně kóty Schwedelberg najdete zhruba šedesát ... číst celé

Zámecký park v Ostrově, 5,7 km

Zámecký park v Ostrově

Po roce 1625 založil zámeckou zahradu tehdejší majitel ostrovského panství, Julius Jindřich, vévoda Sasko-Lauenburský. V její úpravě se prolínaly prvky renesančních, nanýristických a raně barokních ... číst celé

Zámek v Ostrově, 5,9 km

Zámek v Ostrově

Poměrně rozsáhlý komplex budov, jehož základem bylo starší sídlo zatím neznámého původu, které nechal přestavět na přelomu 15. a 16. století na renesanční zámek – rodovou rezidenci ostrovské ... číst celé

Koupaliště Ostrov, 6,2 km

Koupaliště Ostrov

Menší městské venkovní koupaliště s plaveckým bazénem s tobogánkem. Součástí areálu je i dětské brouzdaliště a beachvolejbalové hřiště. Otevřeno denně (obvykle mezi 1.6. až 30.8.) od 9:00 do ... číst celé